Jak dbać o skórzane torebki?

Czy zdarzyło ci się zainwestować spore pieniądze w torebkę ze skóry naturalnej w nadziei, że będzie służyć latami, a następnie rozczarować się jej szybkim pękaniem i łuszczeniem?

 

Skóra to mocny i niezwykle trwały materiał na torebki. Niestety, wbrew pozorom skórzane torebki nie są same z siebie niezniszczalne i w rzeczywistości wymagają większej troski i ilości zabiegów pielęgnacyjnych, niż torebki z ekoskóry. Nie ma potrzeby się jednak zamartwiać czy rezygnować z kupna torebki ze skóry! Zapamiętanie i stosowanie się do kilku prostych rad pomoże cieszyć się piękną torebką przez lata!

 

1. Impregnacja

Zapewne kupując skórzane buty nieraz usłyszeliście od ekspedientki pytanie, czy nie potrzeba odpowiedniej pasty lub sprayu do ochrony przed przemakaniem i brudzeniem. Podobnie skórzana torebka potrzebuje zaimpregnowania, zanim zacznie się ją używać. Można użyć na przykład wosku pszczelego, aby nie przemakała. Zaś specjalny olej impregnujący zabezpieczy skórę przed wysychaniem i łuszczeniem się.

 

2. Nawilżanie/natłuszczanie

Oprócz oleju impregnującego torebkę ze skóry naturalnej można nawilżać olejkiem rycynowym lub gliceryną. Preparat należy wetrzeć w skórę, poczekać, aż wyschnie i wypolerować miękką szmatką. Im delikatniejsza skóra, tym częstszego natłuszczania wymaga.

 

3. Usuwanie zabrudzeń

Zabrudzenia z torebki skórzanej należy usuwać od razu, aby nie wniknęły głęboko w skórę. Aby odświeżyć torebkę, najlepiej wykorzystać wodę z niewielką ilością octu. Do pozbywania się plam z tłuszczu popularne jest stosowanie kilku kropel terpentyny dodanej do piany z białek jaj. Ubite białka używa się do czyszczenia nawet bardzo delikatnych skór. Innym sposobem jest też nacieranie sokiem z cebuli. Oczywiście wszelkie czyszczenia wykonujemy delikatnie, aby nie zepsuć torebki. Poza tym warto co jakiś czas przecierać torebkę suchą ściereczką.

 

4. Przechowywanie

Torebkę warto przechowywać w pudełku tekturowym lub owiniętą w papier, z daleka od źródeł ciepła. Torebka skórzana wymaga wietrzenia, więc co jakiś czas należy ją wyjąć z szafy i pozwolić "pooddychać" przez kilka godzin.

 

5. Użytkowanie

Podczas kupna torebki warto zainteresować się z jakiej skóry została wykonana. Generalnie obowiązuje zasada, że im skóra delikatniejsza, tym bardziej trzeba uważać na aurę za oknem. Lepiej nie nosić torebki skórzanej podczas mocnego słońca, opadów deszczu lub śniegu. Słońce wysusza, a i naszych polskich kwaśnych deszczy nie każda skóra zniesie.

 

Wybrane rodzaje skór:

- skóra bydlęca

- skóra węża

- skóra krokodyla

- skóra jaszczurki

- zamszowa

- kolorowa

- lakierowana

 

Skórę na torebce można porównać do naszej: potrzebuje ona nawilżania, możliwości oddychania i odpowiedniego traktowania. Pamiętajcie też, że skóra naturalna może z czasem zmienić kolor pod wpływem pogody, użytkowania i stosowanych impregnatów. Taki jest jej urok. Mimo to jest to wyjątkowy i polecany materiał na torebki. Warto więc pomyśleć o skórzanej torebce dla siebie :)

 

NASZE SKÓRZANE NOWOŚCI

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl